ul. Nowoursynowska 159, 02-776 Warszawa, tel. i fax: +48 22 853 09 28, e-mail: wilw@wilw.waw.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Posiedzenie Rady WIL-W

Informujemy, że najbliższe posiedzenie Rady Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej odbędzie się 22 marca 2018 r.
Wszelkie wnioski kierowane do Rady WIL-W winny trafić do biura WIL-W
do 20 marca 2018 r.

Aktualności

Specjalna oferta e-Service

Email Drukuj PDF

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy iż dzięki zawarciu Porozumienia o Współpracy pomiędzy  Warszawską Izbą Lekarsko – Weterynaryjną a eService możemy zaproponować Państwu bardzo atrakcyjne warunki współpracy w zakresie obsługi płatności kratami płatniczymi.

Należymy do PKO Bank Polski oraz EVO Payments International – gwarantów finansowej stabilności Państwa pieniędzy. Jesteśmy największym Agentem Rozliczeniowym w Europie Środkowej, a nasza sieć terminali POS liczy ponad 140 tys. urządzeń w Polsce.

Oferta skierowana jest zarówno do Zakładów Leczniczych, które współpracują z innymi firmami (pomagamy w zmianie operatora ) jak i do podmiotów, które do tej pory nie obsługiwały płatności elektronicznych.

Proponujemy przejrzystą współpracę w zakresie akceptacji transakcji elektronicznych:

 

W eService zawsze brak dodatkowych kosztów połączeń telefonicznych, przelewów, opłaty za dostęp do raportów WWW i za utrzymanie danych w systemie. Brak opłaty minimalnej! Pieniądze na konto w dowolnym banku następnego dnia . Jednorazowy koszt instalacji – 50 zł, brak kosztu najmu w miesiącu instalacji .
Promocja 3 miesiące najmu terminali bez opłat!!!

Adam Macikowski Opiekun Klienta tel. 696 -409-893;
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Marek Mularczyk Opiekun Klienta tel. 662-196-312;
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

W eService zawsze brak dodatkowych kosztów połączeń telefonicznych, przelewów, opłaty za dostęp do raportów WWW i za utrzymanie danych w systemie. Brak opłaty minimalnej! Pieniądze na konto w dowolnym banku następnego dnia . Jednorazowy koszt instalacji – 50 zł, brak kosztu najmu w miesiącu instalacji . Promocja 3 miesiące najmu terminali bez opłat !!!

Adam Macikowski Opiekun Klienta tel. 696 -409-893; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Marek Mularczyk Opiekun Klienta tel. 662-196-312; e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony: wtorek, 13 września 2016 07:59
 

Choroby Zwierząt Nieudomowionych

Email Drukuj PDF

Studia Podyplomowe,
Specjalizacja Choroby Zwierząt Nieudomowionych,
3 Edycja: październik  2016 – wrzesień 2018

Termin składania dokumentów do 23 września 2016

Informacje ogólne

Program specjalizacyjnych studiów podyplomowych z zakresu „Chorób zwierząt nieudomowionych” (specjalizacja nr 10) realizowany będzie w ciągu 258 godzin wykładów, ćwiczeń, seminariów i warsztatów (4 semestry).

W programie m.in.:
– praktyczne zajęcia w ogrodach zoologicznych, fermach zwierząt nieudomowionych, ośrodkach hodowli żubrów, warsztaty z zakresu chirurgii, lecznictwa i diagnostyki obrazowej zwierząt egzotycznych

Tematyka zajęć będzie obejmowała następujące zagadnienia:

  1. diagnostyka kliniczna (z uwzględnieniem diagnostyki obrazowej, metod rozpoznawania płci), patomorfologiczna, laboratoryjna i leczenie/zwalczanie chorób wewnętrznych ( z uwzględnieniem zaburzeń metabolicznych i genetycznych), zakaźnych (z uwzględnieniem chorób nowo pojawiających się – emerging diseases), inwazyjnych i antropozoonoz ryb, gadów i płazów, ptaków, gryzoni, zwierząt mięsożernych, koniowatych, słoni, przeżuwaczy (z uwzględnieniem żubrów, jeleniowatych wolno żyjących i w hodowli fermowej), naczelnych
  2. zabiegi chirurgiczne dotyczące wyżej wymienionych gatunków zwierząt
  3. aspekty higienicznego żywienia zwierząt
  4. monitoring i zapobieganie chorobom zwierząt łownych oraz ocena sanitarno-weterynaryjna ich tusz i narządów
  5. farmakodynamika środków używanych do immobilizacji oraz praktyczne stosowanie sprzętu do ich zdalnego podawania
  6. zagadnienia prawne dotyczące obrotu zwierzętami nieudomowionymi (CITES), dobrostanu, prawa farmaceutycznego i ekspertyz lekarsko-weterynaryjnych w chorobach zwierząt nieudomowionych
  7. funkcje ogrodów zoologicznych i Parków Narodowych oraz rola lekarza weterynarii w ochronie gatunków ginących

Ukończenie studiów pozwala ubiegać się o zdawanie egzaminu specjalizacyjnego, celem uzyskania tytułu specjalisty.

Studia kończą się egzaminem, po zdaniu którego słuchacze otrzymują dyplom ukończenia studiów podyplomowych SGGW w Warszawie. Ukończenie omawianych studiów podyplomowych umożliwia absolwentom przystąpienie do egzaminu państwowego z dziedziny “Choroby zwierząt nieudomowionych”. Pozytywnie zdany egzamin jest warunkiem uzyskania tytułu specjalisty.

Czas trwania: 4 semestry (październik 2016 r. – wrzesień 2018 r.) – zjazdy odbywają się w soboty i niedziele

Miejsce: 02-776 Warszawa, ul. Nowoursynowska 159, Wydział Medycyny Weterynaryjnej budynku nr 24 (stara weterynaria)

Liczba miejsc: 45

Kierownik Studium – dr hab. Krzysztof Anusz, prof. SGGW w Warszawie
Tel. 22 5936075

Sekretariat – mgr Joanna Adamowska, lek. wet. Małgorzata Kozarska

Tel./Fax: 22 5936071

E mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poprawiony: poniedziałek, 05 września 2016 13:12
 

Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarri w Warszawie ws kopiowania psom uszu i ogonów

Email Drukuj PDF

Pismo-plik w formacie PDF

Poprawiony: wtorek, 06 września 2016 13:56
 

Koncert w Warszawskim ZOO

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 26 sierpnia 2016 06:57
 

IX Kongres Akademii po Dyplomie Weterynaria Codzienna praktyka – algorytmy postępowania

Email Drukuj PDF

Więcej informacji

Poprawiony: środa, 24 sierpnia 2016 11:24
 

Apel w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie

Email Drukuj PDF

Warszawa, dnia 12 sierpnia 2016 r.

 

 

 

Apel w sprawie zgłaszania do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku
w gminie Sokoły, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie

 

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy
w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu na targowisku w gminie Sokoły (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie), nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt.

 

Zgłoszenia te zapewnią możliwość zbadania zakupionych świń i mogą być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń
w Polsce.

 

Ponadto, Główny Lekarz Weterynarii wzywa każdego posiadacza świń, który
w wyżej wymienionym okresie dokonał zakupu świń bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub z najbliższą lecznicę dla zwierząt.

 

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii stanowczo podkreśla i przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo
z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

Poprawiony: czwartek, 18 sierpnia 2016 13:33
 

Wspomnienie o prof. dr hab. Franciszku Kobryńczuku

Email Drukuj PDF

29 lipca 2016 roku zmarł prof. dr hab. Franciszek Kobryńczuk, nauczyciel wielu pokoleń lekarzy weterynarii, poeta, humanista, patriota.
Żonie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego żalu i współczucia.

Zamieszczamy wspomnienie przyjaciela Profesora, dr. Dariusza Jaworka.


Prof. dr hab. Franciszek Kobryńczuk

naukowiec i poeta

Profesor Franciszek Kobryńczuk był postacią nieprzeciętną.  Całym swoim pracowitym życiem udowodnił, że czas który każdemu z nas jest dany można spożytkować mądrze, twórczo, a zarazem z pożytkiem dla społeczeństwa.

Życie miał niezwykłe co z jednej strony uwarunkowane było okresem w którym  żył z drugiej zaś - z osobowością i z charakterem jaki posiadał.

Urodził się bowiem w 1929 roku, do szkoły powszechnej chodził częściowo w wolnej Polsce częściowo  w Generalnej Guberni. Mieszkał we wsi graniczącej z terenami okupowanymi przez władze sowieckie. Pochodził z chłopskiej wielodzietnej rodziny i był dziesiątym, najmłodszym dzieckiem Marianny i Stanisława Kobryńczuków ze wsi Długie Grzymki w powiecie Sokołowskim.

Tuż po wojnie, gdy nastała władza komunistyczna sterowana z Kremla, a w lasach trwała opozycja, w gimnazjum do którego uczęszczał powstała młodzieżowa organizacja składająca się z uczniów gimnazjum, której przyświecały idee wolnej Polski. W krótkim czasie została ona zdekonspirowana przez bezpiekę i wielu uczniów mając zaledwie 14-18 lat trafiło do więzienia z długimi wyrokami, wśród nich również Franciszek. Po śmierci Stalina, po 6 latach więzienia ci, którzy przeżyli zostali wypuszczeni na wolność. Dzięki swojemu uporowi oraz zdolnościom zdał maturę jako ekstern i rozpoczął studia weterynaryjne w Warszawie.

Franek był moim kolegą z ławy akademickiej i początkowo nic nie zapowiadało naszej przyjaźni, która po latach okazała się taka piękna. Był najstarszym studentem z naszego rocznika i miał wyjątkową mądrość życiową, która wynikała chyba z jego przeżyć. Łączyła nas wspólna  nauka i poezja. Franek pisał piękne wiersze. Już jako student drukował swoje wiersze dla dzieci w Misiu i Świerszczyku. Z redakcjami był związany umowami i brał honoraria, co było niezwykle istotne dla jego studenckiego budżetu. Pod koniec studiów zorganizowaliśmy tradycyjną absolwencką szopkę  na której czytaliśmy swoje wiersze, pamiętam, że wiersz Franka „Studencka walizka” był  najlepszy i wywołał łzy w oczach naszych matek.

Pozwolę sobie go przytoczyć:

 

Matce wydarty z uścisku

i śmierci wydarty gwałtem,

jadę po życia urwisku

pociągiem, tramwajem, autem...

Przebywa ze mną podróże

tak zawsze miła i bliska,

pokryta łzami i kurzem

moja studencka walizka.

Matczyną ręką koszule

złożone z troską w niej leżą.

Pachną krochmalem, miłością,

dobrocią czystą i świeżą.

Co dzień otwieram z radością

te zamki bliskie, znajome.

To jakbym witał się z matką,

to jakbym witał się z domem.

Nieraz jej wnętrzu powierzę

uczucia szczere i czyste.

Tak lubię i kocham szczerze

moją ubogą walizkę.

Lecz nieraz w szarej godzinie

cichutko sobie zapłaczę,

że przecież to wszystko minie,

że w życiu będzie inaczej,

że poprzez małe szyb kratki,

dzień przyjdzie z czerwoną zorzą -

dzień, kiedy to już nie matki

ręce bieliznę w niej złożą.

 

Właściwie od absolwenckiej szopki zaczęliśmy naszą współpracę poetycką i pogłębiliśmy naszą przyjaźń. Poznałem wtedy przyszłą jego żonę, śliczną Jadzię Naumowicz. Franek był surowym recenzentem czytanych wierszy i wiele mnie nauczył, bo był już doświadczonym poetą. Pracując na Wydziale staraliśmy się być sobie pomocni na niwie naukowej jak tylko było możliwe. Pamiętam nasze wspólne wyjazdy do Białowieży na odstrzał żubroni dla pozyskania materiału do badań naukowych, przeważnie to było zimą we wspaniałej śnieżnej scenerii. Poza pracą naukową i dydaktyczną odskocznią od prozy życia oraz jako swoiste hobby były dla nas wiersze. Franek był pierwszym czytelnikiem i surowym recenzentem każdego mojego szykowanego do druku tomiku poezji za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. Latem jeździliśmy razem na działkę do Nadarzyna, gdzie własnoręcznie postawił drewniany domek i z dumą pokazywał okna – patrz mówił to okna z drewnianej chaty w której się urodziłem. Potrafił także rzeźbić z drewna ptaszki, które malował w odpowiednich kolorach i które mocował blisko domku na gałęzi. Bardzo kochał Podlasie, swoją małą ojczyznę gdzie się urodził, wiem, że powracał tam zawsze z nieukrywaną radością. Napisał dziesiątki wierszy poświęconych stronom rodzinnym – a wszystkie piękne! Tak jak ten fragment:

 

Bądź pozdrowiona Ziemio Podlaska

moja Ojczyzno, barwna Itako

od święta strojna, boś jaśnie pańska,

na co dzień chłopska, piękna jednako.

 

Na twoich polach, jak w sanktuariach,

Bóg nam co roku latem przemienia

pracę rolnika w zbożowe ziarna,

a żar słoneczny – na cud istnienia.

 

Franciszek Kobryńczuk opublikował 40 tomików wierszy, napisał słowa do czterech piosenek dla dzieci, a jego twórczość była materiałem do pięciu prac magisterskich.

Był człowiekiem niezwykle skromnym, a jednocześnie bardzo religijnym, wraz z żoną byli współzałożycielami Społecznego Komitetu budowy Muzeum i Pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli.

Pobyt w więzieniu fatalnie wpłynął na jego zdrowie, i z tym miał kłopoty do końca życia. W ostatnich latach było coraz gorzej, pamiętam gdy zbliżał się jubileusz