ul. Nowoursynowska 159, 02-776 Warszawa, tel. i fax: +48 22 853 09 28, e-mail: wilw@wilw.waw.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Usterka

Z uwagi na przerwę w dostawie usług telekomunikacyjnych, numer 22 853 09 28 jest tymczasowo nieczynny.

Proszę o korzystanie w tym czasie z awaryjnie uruchomionej linii
22 593 18 87

Zachęcamy również do kontaktu drogą e-mailową: wilw@wilw.waw.pl

 
Posiedzenie Rady WILW

Informujemy, że najbliższe posiedzenie Rady Warszawskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej odbędzie się 28 marca 2019 r.
Wszelkie wnioski kierowane do Rady WIL-W winny trafić do biura WIL-W najpóźniej do 22 marca 2019 r.

Start Zakłady lecznicze dla zwierząt Sprawy bieżące Opinia prawna dotycząca zakładów leczniczych dla zwierząt

Opinia prawna dotycząca zakładów leczniczych dla zwierząt

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Opinia prawna

dotycząca pytań Lubuskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zawartych 
w pismach:

  1. z dnia 31 marca 2005 r., L.dz. 48/2005 r. – Czy może być zarejestrowany zakład o nazwie własnej „Lecznica dla zwierząt ....”, opisany w dokumentacji jako gabinet weterynaryjny?
  2. z dnia 28 lipca 2005 r., L.dz. 136/2005 r. – Czy zapis Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt /Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95/ o treści „Klinika weterynaryjna zapewnia całodobową obserwację i leczenie zwierząt.” obliguje do jej otwarcia przez całą dobę, czy też dopuszcza ewentualny „dyżur pod telefonem” fachowego pracownika weterynarii dla „ ... nagłych wypadków i zachorowań...”?

 

Ad. 1.

Przepis Art. 4 ust. l ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt /Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95/, który cytuję niżej, ustala terminologię, jaką ustawodawca oznaczył każdy rodzaj zakładu leczniczego dla zwierząt, a w następnych przepisach określił też odpowiednio ich wymagania w zakresie pomieszczeń, wyposażenia i inne.

Art. 4.1. Zakładem leczniczym dla zwierząt jest:

  1. gabinet weterynaryjny;
  2. przychodnia weterynaryjna;
  3. lecznica weterynaryjna;
  4. klinika weterynaryjna;
  5. weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.


Terminologię tę, skoro została ona przyjęta w ustawie, należy więc uznać za wiążącą dla oznaczenia zakładów leczniczych dla zwierząt. Z przepisu tego wynika więc także i to, że oznaczenie zakładu leczniczego dla zwierząt w jakikolwiek odmienny sposób niż określony tym przepisem ustawy, np. „Lecznica dla Zwierząt ....” należy uznać za niedopuszczalny, ponieważ prowadzi do chaosu terminologicznego, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

 

Ad. 2.

Należy przyjąć, że treścią tego przepisu (Art. 10 ust. 2 ustawy) ustawodawca przesądził, że „Klinika weterynaryjna zapewnia całodobową obserwację i leczenie zwierząt.”, a zatem tak semantycznie, jak i logicznie jego znaczenia normatywnego nie da się objaśnić inaczej niż w taki sposób, iż klinika musi świadczyć swoje usługi nieprzerwanie w ciągu całej doby. Natomiast zawężenie zakresu usług świadczonych przez klinikę do „.... pomocy lekarsko-weterynaryjnej w nagłych przypadkach ...”, pozostawałoby w oczywistej sprzeczności z tym przepisem, tym bardziej że mówi on także o całodobowej obserwacji zwierząt, co „pod telefonem” jest raczej trudne do wyobrażenia.

 mec. Zdzisław Czarnecki
radca prawny Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

Poprawiony: wtorek, 22 września 2009 22:38